Protokół nr XI/07

sesji Rady Miejskiej w Miłosławiu

odbytej dnia 11 grudnia 2007 r. o godz. 16.00

w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Miłosławiu

 

Ad 1

Na wstępie Przewodniczący Rady Miejskiej - pan Jarosław Sobczak - otworzył XI sesję Rady Miejskiej w Miłosławiu witając zebranych, będących na liście obecności załączonej pod nr 1 do protokołu, a także Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Kapitana - Piotra Trawińskiego, dyrektorów firm, kierowników jednostek organizacyjnych, panie i panów sołtysów, pana Burmistrza i jego Zastępcę, pana Skarbnika, pracowników Urzędu Gminy, mieszkańców gminy.

Następnie stwierdził, że w sesji bierze udział 13 radnych, co stanowi quorum zapewniające prawomocność obrad.

 

Ad 2

Pan J. Sobczak przedstawił porządek obrad na bieżącą sesję Rady Miejskiej. Następnie zaproponował zmianę porządku obrad polegającą na wykreśleniu z porządku obrad punktu 7 d), czyli nie rozpatrywaniu uchwały w sprawie Statutu Gminy Miłosław. Wyjaśnił, iż istnieją rozbieżne stanowiska w ocenie prawnej propozycji Statutu przedstawionej przez Komisję. Poinformował, iż w dniu dzisiejszym kontaktował się z Wielkopolskim Ośrodkiem Kształcenia i Studiów Samorządowych, który do pewnych propozycji odnosi się pozytywnie, ale zwrócił uwagę, że nadzór Wojewody może je uchylić ale nie musi. Dodał, że właściwe byłoby odłożenie sprawy do rozpatrzenia na wspólnym posiedzeniu Komisji z radcą prawnym.

Radni jednogłośnie przyjęli (13 głosami “za”) zmianę do porządku obrad. Porządek obrad załączony jest pod nr 2 do protokołu.

 

Ad 3

Radni jednogłośnie (13 głosami “za”) zatwierdzili protokół poprzedniej sesji Rady Miejskiej Nr X/07 z dnia 20 listopada 2007 roku, nie wnosząc uwag do jego treści.

 

Ad 4

Pan J. Sobczak przedstawił zebranym informację o działalności Rady w okresie międzysesyjnym, która stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

 

Ad 5

Pan Zbigniew Skikiewicz – Burmistrz Gminy - przedstawił zebranym sprawozdanie
z działalności Burmistrza Gminy w okresie międzysesyjnym, które stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Następnie przedstawił zebranym informację na temat realizacji uchwał Rady Miejskiej, która jest załączona pod nr 5 do protokołu.

 

Ad 6

Pan Romuald Barszcz zauważył, iż pan Burmistrz mówił w sprawozdaniu o powołaniu Komisji ds. naboru na Dyrektora Miłosławskiego Centrum Kultury. Zauważył, że to Burmistrz jednoosobowo zatrudnia Dyrektora MCK, ale jego zdaniem do dobrego obyczaju należałoby zorganizować spotkanie kandydatów z Komisją Społeczną. Zaproponował takie spotkanie po posiedzeniu Komisji ds. naboru. Dodał, że być może opinia Komisji Społecznej pomogłaby Burmistrzowi dokonać wyboru. Następnie powiedział, że drugą bulwersującą sprawą na terenie rynku Miłosławia jest wywóz nieczystości stałych. Dodał, iż mieszkańcy są zbulwersowani, że panu Orzechowskiemu odmówiono oddania do Barda nieczystości i dlatego kończy on swoją działalność. Oznajmił, że mieszkańcy się obawiają wzrostu ceny za usługę, a dodatkowo w górę idzie opłata marszałkowska. Poprosił o ustosunkowanie się do przedstawionych spraw.

Pan Burmistrz oznajmił, iż sprawa wywozu nieczystości była sygnalizowana przez pana Orzechowskiego. Poinformował, że przeprowadził kilka spotkań i rozmów z władzami gminy Września na ten temat. Wyjaśnił, że Kierownik wysypiska w Bardzie był gotów podpisać umowę na przyjmowanie śmieci z firmą pana Orzechowskiego. Przekazał, że w przeddzień ostatecznego rozmówienia się pan Orzechowski zrezygnował, argumentując, iż właściciel firmy – syn – przyjął warunki firmy PUK z Wrześni. Zauważył, iż dalsze rozmowy były bezpodstawne. Odnośnie spotkania członków Komisji Społecznej z kandydatami na Dyrektora MCK oznajmił, iż na chwilę obecną nie zna nawet nazwisk osób kandydujących. Przyznał, że pomysł jest wart rozważenia jednak zatrudniać Dyrektora MCK będzie Burmistrz Gminy a nie Rada, stąd można je potraktować jako spotkanie opiniujące.

 

Ad. 7

a) Pan Henryk Przykłota – Skarbnik Gminy – przedstawił projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.

Pan J. Sobczak poprosił pana Skarbnika o wyjaśnienie dlaczego w grudniu gmina zaciąga tak wysoki kredyt.

Pan Skarbnik wyjaśnił, iż powodem podjęcia uchwały jest to, że znacznie wzrosły wydatki płacowe i pochodne od płac głównie w oświacie. Zaznaczył, że wydatki te wzrosły na wniosek Ministra Edukacji, który zobligował gminę do podniesienia wynagrodzeń w tej sferze wydatków budżetowych. Dodał, że konsekwencją tego, była konieczność pozyskania środków z bieżących wydatków dla pokrycia zobowiązań, co spowodowało braki na pokrycie innych wydatków, dlatego należało uzupełnić budżet przez zaciągnięcie kredytu. Zaproponował, że umniejszenie nadwyżki budżetowej w celu pokrycia wydatków, natomiast na pokrycie zobowiązań wynikających z kredytów zaciągnąć kredyt długoterminowy. Dodał, że gmina może zaciągać kredyty tylko na pokrycie deficytu, pokrycie brakujących środków na spłatę rat kapitałowych, a nie na wydatki bieżące.

Pan R. Barszcz powiedział, że pan Skarbnik ciekawie określił, że brakuje środków na spłatę kredytów, a że nadwyżkę budżetową gmina przeznaczy na spłatę rat kapitałowych radni wiedzieli już parę miesięcy temu, także dla niego takie tłumaczenie jest nie ma miejscu. Dodał, że ma wątpliwości jak Rozporządzenie Ministra może wpływać na decyzje samorządów. Oznajmił, że gdyby za tym poszły pieniądze budżetowe z budżetu Państwa, to wtedy można się podwyżkami rządzić. Dodał, że chodzi o oświatę ale nie tylko, ponieważ w dziale administracja również jest kwota 100.000,00 zł. Stwierdził, że nie bulwersuje go sam fakt zaciągnięcia kredytu ale suma, bo 500.000,00 zł na koniec roku to dużo. Oznajmił, że podobała mu się wypowiedź pana Przewodniczącego podczas wspólnego posiedzenia Komisji, kiedy powiedział, że od przyszłego roku należy się za budżet „wziąć”. Oznajmił, że jako samorządowiec jest zobligowany by za uchwałą głosować.

Radni jednogłośnie (13 głosami „za”) podjęli uchwałę nr XI/80/07 w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego. Podjęta uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 

b) W tym punkcie obrad pan H. Przykłota przedstawił projekt uchwały w sprawie wydatków budżetowych, których nie zrealizowane planowane kwoty nie wygasają
z upływem roku budżetowego 2007.

Radni jednogłośnie (13 głosami „za”) podjęli uchwałę nr XI/81/07 w sprawie wydatków budżetowych, których nie zrealizowane planowane kwoty nie wygasają
z upływem roku budżetowego 2007. Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

c) Pan H. Przykłota zapoznał radnych z projektem uchwały w sprawie zmian
w budżecie Gminy Miłosław na 2007 rok.

Radni jednogłośnie (13 głosami „za”) podjęli uchwałę nr XI/82/07 w sprawie zmian
w budżecie Gminy Miłosław na 2007 rok. Uchwała jest załączona pod nr 8 do protokołu.

 

Ad 8

Pan Jerzy Trzmiel zaproponował zmianę do Statutu Gminy. Powiedział, że w Sejmie jest przyjęte, że zabierając głos mówca zwraca się słowami: Panie Marszałku, Wysoki Sejmie. Zaproponował, aby w Statucie było zapisane, iż należy zwracać się Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Następnie przypomniał, że wczoraj w Miłosławiu odbyła się uroczystość nadania nagród Fundacji Kościelskich. Oznajmił, że jest to wydarzenie na terenie miasta i gminy dość istotne i znaczące, ponieważ Miłosław jako małym miasteczkiem i kultury ma bardzo mało. Dodał, że naród który nie kontynuuje rozwoju kultury i nie zna swojej historii musi zginąć. Następnie podziękował panu Burmistrzowi za dobrą organizację oraz panu Jerzemu Mazurkiewiczowi. Stwierdził, że spektakl bardzo mu się podobał. Oznajmił, że na pewno będą po tym wydarzeniu oddźwięki, jak to przyjęła społeczność miłosławska i przybyli goście. Stwierdził, że mieszkańcy, z tego co słyszał, byli zadowoleni. Powiedział, że osobiście słuchając profesorów wydawało mu się, iż jest to rozprawa doktorska ze względu na słownictwo. Następnie powiedział, że należy pochwalić Panią Ewę Gajewicz, za przybliżenie historii Miłosławia, rodu Kościelskich. Dodał, że nie każdy wiedział, iż zasłużony ród Kościelskich tyle dobra dla gminy zdziałał. Przypomniał, że pani Gajewicz rozpoczęła przybliżać historie od roku 1895. Oznajmił, że wyczytał w annałach, że założyciel rodu Kościelskich w XVIII w. był u sułtana tureckiego Ministrem Skarbu. Dodał, że tyle dobrego tam zrobił, że sułtan nie chciał go puścić do Polski, jednak on dłużej nie chciał tam pozostać i kupił dobra na Kujawach i w Miłosławiu. Następnie przypomniał, że około 4 tygodni temu ówczesna Minister Sportu rozdysponowała budżetem na budowę stadionów na Euro 2012. Zauważył, że Lech Poznań otrzymał najmniejsza kwotę, z tego tytułu, że inwestycje w Poznaniu są najbardziej zaawansowane. Oznajmił, że nasuwa się dygresja że Wielkopolska nie ma osobowości poselskiej. Dodał, że patrząc na przekrój osobowy obecnej kadencji to Poznań nie ma osobowości, która mogłaby przebić się, by zyskać kierownicze stanowisko w rządzie. Dodał, że dygresja ta nasunęła mu się po wypowiedzi Skarbnika odnośnie niskiej subwencji. Stwierdził, że zadań przybywa, ale kosztem samorządów, które nie będą mieć środków na inwestycje.

Pan J. Sobczak powiedział, że jeśli chodzi o Statut można doprecyzować pewne kwestie.

 

Ad 9

Pani Teresa Zmuda – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej - poinformowała, że w świątecznej zbiórce żywności zebrano 809 kg różnorakiej żywności, z czego zrobiono 281 paczek dla podopiecznych OPS. Następnie w imieniu pracowników OPS złożyła wszystkim życzenia świąteczne życzenia.

Pan J. Sobczak poinformował, iz w dniu 15.12.2007 r w Kołaczkowie odbędzie sie II Halowy Turniej Radnych w Kołaczkowie. Zaprosił chętnych do zgłaszania się do Turnieju.

 

Ad 10

W wyniku wyczerpania tematyki obrad pan J. Sobczak zakończył obrady, dziękując obecnym za udział.

 

 

Protokołowała Przewodniczący posiedzenia

 

Ewelina Andrzejczak inż. Jarosław Sobczak

Wykaz załączników do protokołu:

  1. Lista obecności;

  2. Porządek obrad;

  3. Informacja z działalności Rady w okresie międzysesyjnym;

  4. Sprawozdanie z działalności Burmistrza Gminy w okresie międzysesyjnym;

  5. Informacja z wykonania uchwał Rady Miejskiej;

  6. Uchwała nr XI/80/07 w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego;

  7. Uchwała nr XI/81/07 w sprawie wydatków budżetowych, których nie zrealizowane planowane kwoty nie wygasają z upływem roku budżetowego 2007;

  8. XI/82/07 w sprawie zmian w budżecie gminy Miłosław na 2007 r.


     

Wypis z protokołu nr XI/07

sesji Rady Miejskiej w Miłosławiu

odbytej w dniu 11 grudnia 2007r.

o godz. 16.00 w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Miłosławiu.

 

 

(...)Ad. 7

a) Pan Henryk Przykłota – Skarbnik Gminy – przedstawił projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.

Pan J. Sobczak poprosił pana Skarbnika o wyjaśnienie dlaczego w grudniu zaciągany jest tak wysoki kredyt.

Pan Skarbnik wyjaśnił, iż powodem podjęcia uchwały jest to, że znacznie wzrosły wydatki płacowe i pochodne od płac głównie w oświacie. Zaznaczył, że wydatki te wzrosły na wniosek Ministra Edukacji, który zobligował gminę do podniesienia wynagrodzeń w tej sferze wydatków budżetowych. Dodał, że konsekwencją tego, była konieczność pozyskania środków z bieżących wydatków dla pokrycia zobowiązań, co spowodowało braki na pokrycie innych wydatków, dlatego należało uzupełnić budżet przez zaciągnięcie kredytu. Zaproponował, że umniejszenie nadwyżki budżetowej w celu pokrycia wydatków, natomiast na pokrycie zobowiązań wynikających z kredytów zaciągnąć kredyt długoterminowy. Dodał, że gmina może zaciągać kredyty tylko na pokrycie deficytu, pokrycie brakujących środków na spłatę rat kapitałowych, a nie na wydatki bieżące.

Pan R. Barszcz powiedział, że pan Skarbnik ciekawie określił, że brakuje środków na spłatę kredytów, a że nadwyżkę budżetową gmina przeznaczy na spłatę rat kapitałowych radni wiedzieli już parę miesięcy temu, także dla niego takie tłumaczenie jest nie ma miejscu. Dodał, że ma wątpliwości jak Rozporządzenie Ministra może wpływać na decyzje samorządów. Oznajmił, że gdyby za tym poszły pieniądze budżetowe z budżetu Państwa, to wtedy można się podwyżkami rządzić. Dodał, że chodzi o oświatę ale nie tylko ponieważ w dziale administracja również jest kwota 100.000,00 zł. Stwierdził, że nie bulwersuje go sam fakt zaciągnięcia kredytu ale suma, bo 500.000,00 zł na koniec roku to dużo. Oznajmił, że podobała mu się wypowiedź pana Przewodniczącego podczas wspólnego posiedzenia Komisji, kiedy powiedział, ze od przyszłego roku należy sie za budżet „wziąć”. Oznajmił, że jako samorządowiec jest zobligowany by za uchwałą głosować.

Radni jednogłośnie (13 głosami „za”) podjęli uchwałę nr XI/80/07 w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego. Podjęta uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

b) W tym punkcie obrad pan H. Przykłota przedstawił projekt uchwały w sprawie wydatków budżetowych, których nie zrealizowane planowane kwoty nie wygasają
z upływem roku budżetowego 2007.

Radni jednogłośnie (13 głosami „za”) podjęli uchwałę nr XI/81/07 w sprawie wydatków budżetowych, których nie zrealizowane planowane kwoty nie wygasają
z upływem roku budżetowego 2007. Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

c) Pan H. Przykłota zapoznał radnych z projektem uchwały w sprawie zmian
w budżecie Gminy Miłosław na 2007 rok.

Radni jednogłośnie (13 głosami „za”) podjęli uchwałę nr XI/82/07 w sprawie zmian
w budżecie Gminy Miłosław na 2007 rok. Uchwała jest załączona pod nr 8 do protokołu.

Protokołowała:

Ewelina Andrzejczak

 

W załączeniu:

1. Lista obecności